fbpx

Kuşburnu

Kuşburnu

Tarihi insanlık tarihinin öncesine kadar dayanan doğa harikası olan kuşburnu, insanoğlunun onu keşfetmesi ile yeni bir hayat kazanmıştır.  Çağlar boyunca gelişen insanoğlu doğadan en üst düzeyde faydalanma dürtüsünü hep canlı tutmuş ve bunu başarmıştır. Kuşburnu da bu doğrultuda insanların kullandığı bir tabiat harikasıdır.

Dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle anılan kuşburnu için en fazla kullanılan isim ise Gül meyvesidir. Bitki kategorisinde ele alınan Kuşburnu 3 metreye kadar uzanabilen bir çalının meyvesidir. Oldukça hoş kokan beyaz çiçekler açar ve yaprakların dökülmesinin ardından güle benzeyen kuşburnu meyvesini ortaya çıkartır. Genellikle ılıman iklimlerin bulunduğu coğrafyalarda doğal bir şekilde yetişir ve harika bir C vitamini deposudur.

 

Kuşburnu’ nun insan sağlığı açısından faydalarına gelecek olursak bunları başlık başlık incelemek faydalı olacaktır.

  1. İltihaplara Karşı Etkili

Günümüzde basın ve televizyondaki sağlık köşelerinde oldukça büyük bir popülerlik kazanan kuşburnu, çay halinde tüketiciler ile buluşmaktadır. Vücutta biriken ödemin atılması ve iltihapların iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcı olarak kullanılan kuşburnu, barındırdığı etkili bileşenler ile oluşan enfeksiyon durumlarının iyileşme sürecini hızlandırır ve bu süreci kısaltır.

  1. Solunum Yolu Enfeksiyonları

İnsan sağlığı açısından önemli olan C vitaminin bolluğu Kuşburnuyu önemli kılmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen başta grip, soğuk algınlığı ve nezle olmak üzere bunların daha ağır versiyonları olan çocuklarda kronik öksürük, bronşit, astım ve nefes darlığı sorunlarının azaltılmasına büyük oranda yardımcı olur.

  1. Kolesterol Seviyesine etkisi

Kuşburnunun faydaları arasında kolesterol seviyesini dengeleme de yer almaktadır. Bu özelliği ile milyonlara kadar ulaşan ve kolesterol rahatsızlıkları ile boğuşan insanların, uğradıkları zararlı etkileri ortadan kaldırır. Kolesterol kalp rahatsızlıkları ve özellikle kalp krizi gibi oldukça tehlikeli rahatsızlıkların oluşmasına sebep olmakta ve düzenli olarak pek çok kişinin hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Ancak kuşburnunu çay olarak ya da reçel olarak tüketerek kolesterol seviyenizi düşürebilir ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalinizi minimum seviyelere çekebilirsiniz.

  1. Kansere Karşı Etkili

Günümüzün en çok can alan hastalıklarından biri de kanser hastalığıdır. Kanser pek çok çeşide sahiptir. Serbest radikal adı verilen hücrelerin birtakım farklılaşmalar geçirerek, zararlı hale gelmesi, birikerek tümör oluşturması ve ilerleyen seviyelerde kanser oluşumuna sebebiyet vermesi sonucu meydana gelir. Tümörlerin biriktiği bölge neresi ise o bölgede organın ismi ile anılan kanser çeşidi oluşur. Ancak kuşburnu, kansere sebep olan bu serbest radikallerin düşmanı olarak görev alır. Eğer günlük düzenli olarak bir bardak kuşburnu çayı içerseniz, kansere yakalanma olasılığınız da o kadar düşüşe uğrayacaktır. Böylece kendinizi kanserden korumuş olacaksınız.

  1. Şeker Hastalığı Riski

Kanda bulunan şeker seviyesi yiyip içmiş olduğunuz besinlerden kolayca etkilenerek, basit bir şekilde yükselebilir. Ancak kuşburnu tüketimi kan şekerinin dengelenmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hatta ileri seviyede şeker hastalığına sahip olan bir kişide bile oldukça önemli fayda sağlayabilir. Kuşburnu reçel olarak da tüketilmektedir. Ancak şeker hastalarının tüketebilmesi için, içerisinde şeker bulunmaması gerekmektedir. Böylece hem şeker hastaları için faydalı olacak hem de şeker hastası olmayan kişilerin kan şekeri seviyesini ayarlayarak, şeker hastalığı oluşmasına engel olacaktır.

  1. Böbrek Hastalıkları

Kuşburnunun içerisinde bulunan faydalı element içerisinde pektin ve çeşitli asitler de yer almaktadır. Bu maddeler böbrek sağlığını korumada önemli bir yetkiye sahiptir. Böbrek hastalığına sahip kişilerin oluşan belirtilerini iyileştirmede ve böbreğin rahatlamasında oldukça faydalı etkilere sahiptir. Bunların dışında kabızlığa sahip olan insanların, bu rahatsızlıklarının iyileştirilmesini de sağlamaktadır.

  1. Cilt Sağlığı

Cilt sağlığı için kozmetik dünyasında büyük yatırımlar yapılmış ve oldukça önemli geri dönüş ile çok faydalı ürünler, günümüz piyasasında yerini almıştır. Özellikle bayanların bu ürünlere büyük bir talebi söz konusudur. Kuşburnu da kozmetik sektöründe oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sağladığı faydalar arasında cilt hücrelerinin yenilenmesi, yara ve sivilce izlerinin giderilmesi gibi faydalar yer almaktadır. Ayrıca cildin nemlenmesini sağlayarak, cildi besler. Ek olarak cildinizin büyük oranda elastiklik kazanmasını ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yatırım odaklı projeleri ile bölgede ön plana çıkan Gümüşhane Belediyesi böylesi bir doğa harikasını unutmayarak insan temelli bir yaklaşımla, vatandaşın sofrasına getirmek için büyük bir mücadele vermiştir. Türkiye’de tespit edilen 27 kuşburnu çeşidinin 17’sinin doğal ortamda yetiştiği Gümüşhane’deki 320 köyde yıllık 500 tonu aşkın kuşburnu üretiliyor. Merkeze bağlı Tekke köyünde 1974 yılında merhum emekli öğretmen Kemal Saygıner tarafından 7 ayrı kooperatif kurulmasının ardından Dünya Bankasından alınan krediyle temelleri atılan, merhum Vali Ayhan Çevik döneminde de zirveye ulaşan Gümüşsu uzun bir aradan sonra kapılarını yeniden açtı ve üretime başladı. Şu an meyvesuyu, çay ve marmelat başta olmak üzere kuşburnu hammadde leri çok değişik ürün yelpazesine sahip olan Gümüşsu Türkiyenin büyüyen markası olma yolunda hızla ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir