fbpx

Pestil

Gümüşhane denilince akla ilk pestil ve köme gelir. Tül gibi uzanan pestili inci taneleri gibi uzanan kömeden ayrı düşünemezsiniz hiç bie zaman. Asırlara meydan okuyan, çeşitlenen ama değer kaybetmeyen, değişen ama bozulmayan bir lezzet Pestil- Köme. Geçmişten günümüze kadar insanın enerji ihtiyacını karşılayan ürünlerin başında gelir. Pestil; K, Ca, S, P,Mg, Cu, Zn, Mn gibi mineraller açısından zengindir. Biyolojik değeri yüksek proteine de içerir. Ayrıca (A,D,E,K) vitaminler ile B grubu vitaminlere de sahiptir. Dolayısıyla vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su dengesinin korunmasında, hormon, enzim üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahiptir.

 

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlayan ve 3 gün boyunca devam eden dut pestili yapımı 2 ay boyunca meyve verecek olan dutların toplanmasıyla başlıyor. Toplanan dutlar altında ateşi yakılan kara kazanlarda kaynatıldıktan sonra az miktarda un ve balla karıştırılarak “herle” denilen ürün ortaya çıkacak. Tüm bu işlemler bir gün boyunca sürerken ikinci günde de sabaha kadar yanan ateşin altında iyice kendisini veren dut herlesi bezlerin üzerine serilerek kurutulmaya bırakılacak. Ertesi gün ise 1-2 saat güneşte ısıtılan pestiller bezlerden ayrılarak özenle katlanacak. İsteyenler ceviz içini inci gibi bir ip’e dizerek herleyle kaplayacak, onu da ceviz ya da fındık parçaları ile süsleyecek ve ortaya Köme çıkacak.

 

Gümüşhane ismi ile özdeşleşen Pestil-Köme 15’den fazla çeşidi ile şehrin ekonomisine en ciddi katkıyı sağlayan ürünlerin başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir